اولین مقاله ISI استیک آلکالاین توسط تیم تحقیقاتی اسمارت لایف در زمینه بررسی نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی تایید و منتشر گردید.

ثابت شده است که سالمترین نوشیدنی برای بدن شما آب است. آب آشامیدنی فاقد قند ، نمک و مواد شیمیایی و مخربی است که به سلولهای بدن آسیب می رساند.

اصطلاح آب غنی از هیدروژن برای هر نوع آبی استفاده می شود که حاوی مقدار حداقلی مولکول گاز هیدروژن به صورت محلول باشد.

هیدروژن محلول در آب ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد و به همین دلیل مزایای بسیاری برای سلامتی دارد.

استفاده از آب غنی از هیدروژن به طور فزاینده ای در کشورهای جهان رواج پیدا کرده و در برخی کشورها جایگزین آب آشامیدنی شده است.

تعداد انگشت شماری از شرکت ها در حال حاضر این آب را در بطری عرضه می کنند، در حالی که شما می توانید با اضافه کردن فیلتر قابل حمل “استیک آلکالاین” به آب خود برای 3 الی 4 ماه آب آشامیدنی خود را غنی از مواد معدنی مفید برای بدن و هیدرژن کنید.

برخی از افراد نیز از دستگاه های آب یونیزه استفاده می کنند که قیمت بالایی دارد و آب را به صورت غیر طبیعی با برق الکترولیز می کند.

ولی استیک آلکالاین با روشی طبیعی، آبی مشابه چشمه های قلیایی تولید می کند که بسیار سالم و گوارا است.

اضافه کردن هیدروژن بیشتر به آب باعث افزایش انرژی ، ریکاوری پس از یک تمرین و کاهش التهاب می شود.

حتی مطالعات جدیدتر نشان داده که هیدروژن می تواند به تنفس بهتر ورزشکاران کمک کند.

 

دکتر نیکلاس پرریکون آب غنی از هیدروژن را یک آنتی اکسیدان طبیعی می نامند.

اگرچه ورزش برای بدن مفید است، ولی تمرین شدید ممکن است منجر به آسیب و اکسید شدن سلولهای بدن شود. این مشکل یکی از مهمترین عوامل افت ورزشی و حتی در فشارهای بیش از حد موجب مرگ ورزشکاران است.

نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی نشان داده است که آب غنی از هیدروژن خستگی ناشی از فعالیت فیزیکی را از بین می برد، همچنین توانایی بالایی در از بین بردن رادیکالهای آزاد مخرب دارد.

بسیاری از شرکت ها آب هیدروژن را به عنوان روشی طبیعی برای افزایش عملکرد ورزشی ترویج می کنند.

این محصول ممکن است با کاهش التهاب و کند کردن تجمع لاکتات در خون که این نشانه ای از خستگی ماهیچه ها است به سلامت ورزشکاران کمک کند.

مطالعه ای که بر روی نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی بر بازیکنان فوتبالیست انجام شده، نشان داده است ورزشکارانی که 1500 میلی لیتر آب غنی شده با هیدروژن می نوشند، سطح لاکتات خون کمتری را تجربه کرده و خستگی عضلات بعد از ورزش را نسبت به آب معمولی کاهش داده اند.

در این مطالعه از استیک آلکالاین برای تهیه آب غنی شده استفاده شد.

همچنین یک مطالعه کوچک دو هفته ای بر روی هشت دوچرخه سوار نشان داد مردانی که روزانه 2 لیتر آب غنی شده با هیدروژن مصرف می کنند نسبت به افرادی که آب معمولی می نوشند قدرت بیشتری دارند.

با این حال ، این تحقیقات نسبتاً جدید است و تحقیقات بیشتری برای درک کامل چگونگی نوشیدن آب غنی شده با هیدروژن به ورزشکاران ضروری است.

برخی مطالعات در زمینه نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی نشان می دهد که نوشیدن آب غنی از هیدروژن ممکن است اثرات استرس اکسیداتیو ، بهبود سندرم متابولیک و تقویت عملکرد ورزشی را کاهش دهد.

 

بر همین اساس شرکت دیبا تجارت مطالعات بالینی گسترده ای در زمینه نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی با استفاده از استیک الکالاین انجام داده است.

نتیجه این تحقیقات بعد از سالها منجر به انتشار اولین مقاله ISI در رابطه با محصول فوق در ایران گردید.

قسمتهایی از این مقاله به اختصار ترجمه گردیده است:

 

با توجه به مطالب گفته شده تحقیق به منظور بررسی آب غنی از هیدروژن بر روی پارامترهای شاخص آسیب سلولی و لاکتات در ورزشکارانی که چند سالی به صورت مرتب ورزش بدنسازی را انجام داده اند طراحی گردید.

بدین منظور 9 ورزشکار با متوسط سنی 25 سال که همگی بصورت مداوم این ورزش را انجام میدانند انتخاب شدند.

حداقل سابقه تمرینی ورزشکاران 4 سال و حداکثر 10 سال بود.

ورزشکاران مورد تحقیق از باشگاهی با 150 عضو انتخاب شده و هیچکدام از ورزشکاران حداقل 4 ماه قبل از این مطالعه، هیچ گونه استفادهای از مکمل ورزشی، مواد نیروزا یا دارو نداشتند.

ورزشکاران منتخب هیچگونه استفادهای از سیگار، مواد مخدر، الکل یا هر گونه ماده محرک دیگری نداشته اند.

قبل از ورود افراد با هدف و خطرات احتمالی تحقیق آشنا شده و پرسشنامه‌های رضایت شرکت در تحقیق، فعالیت بدنی و تاریخچه پزشکی را تکمیل گردید.

آزمودني‌ها فاقد بيماريهاي قلبي عروقي، اسكلتي عضلاني، هورموني و غيره بودند و همچنين در معرض هيچ گونه درمان پزشكي موثر بر آسیب سلولی و لاکتات نيز قرار نداشتند.

آزمودنیها به صورت دو نفره در دو نوبت مختلف با آب شهری و آب غنی از هیدروژن به تمرین پرداختند.

 

تهیه نمونه آب غنی از هیدروژن

برای تهیه نمونه‌های آب غنی از هیدروژن از فیلتر قابل حمل “استیک افزاینده هیدروژن، کلسیم و منیزیم” با پروانه بهداشتی ساخت به شماره 3-1035/22 تولید و ثبت اختراع شده توسط شرکت دیبا تجارت خاورمیانه استفاده گردید.

استیک افزاینده هیدروژن که در مقالات مختلف به نام استیک آلکالاین  یا استیک منیزیم  معرفی شده است یک فیلتر قابل حمل است که هرگاه در یک بطری نیم لیتری آب قرار گیرد یون فلزات قلیایی نظیر منیزیم و کلسیم را به آب داده و خواص سلامت بخش به آب میدهد.(Nakao et al, 2010)

فلزات قلیایی از یک سو موجب تعادل اسید و باز در بدن شده و از طرف دیگر آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید میکنند که خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد.

 

فلزات قلیایی در کاهش لاکتات می توان موثر باشد ولی مطالعات گذشته نشان داده است که عمده اثرات سلامتبخش این محصول به تولید هیدروژن محلول در آب می باشد.

در این مطالعه برای هر فرد دو لیتر آب در نظر گرفته شد که نیم لیتر آن از دو ساعت قبل از تمرین به فرد داده و 5/1 لیتر همزمان با تمرین استفاده شد. برای تولید هر 2 لیتر آب، استیک به مدت 2 ساعت در آب قرار گرفت. (4/8pH= ، هیدروژن محلول mM 55 /0 و 65/0)

نمونه گیری در 4 نوبت انجام شد که در هر بار خونگیری 3 سی سی خون از آرنج دست راست گرفته شد.  نمونه‌ها بلافاصله و بصورت گرم به آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود انتقال داده و مورد آنالیز قرار گرفتند.

 

نتيجه‌گيري نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی

تعدادی از مطالعات اخیر در زمینه نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی نشان داده اند که هیدروژن مولکولی بر انتقال سیگنال سلولی اثر می‌گذارد و به عنوان یک عامل قلیایی عمل می‌کند و این مکانیزم‌های جدید حتی الامکان گسترش کاربرد بیشتری در پزشکی بالینی دارد.

به طور خاص، درمان با هیدروژن ممکن است درمانی نوآورانه و موثر برای استرس اکسیداتیو ناشی از ورزش و آسیب‌های ورزشی باشد که امکان بهبود عملکرد ورزش را فراهم می آورد.

اوستجیک در مطالعه ای جامع اثرات هیدروژن مولکولی در پزشکی ورزشی را مورد بررسی قرار داده و سه نقش فیزیولوژیکی برای مکانیسم مولکول هیدروژن در بدن در نظر گرفته است.

چندین مطالعه در گذشته اثر نوشیدن آب غنی از هیدروژن را بر کاهش pH خون مفید ارزیابی کرده است و به همین دلیل نیازی به مطالعه دوباره این مولفه در مطالعه حاضر نبود.

در مطالعه حاضر نیز مولفه‌های کراتین کیناز (CPK) به عنوان سیگنال مولکولی و لاکتات دی هیدروژناز (LDH) و اسید لاکتیک (LAC)  به عنوان عامل قلیایی کننده مورد بررسی قرار گرفت.

مقادیر کراتین کیناز در طول زمان یعنی از 24 ساعت قبل از تمرین تا یک ساعت بعد از تمرین افزایش و 24 ساعت بعد از تمرین کاهش یافت.

در استفاده از آب غنی از هیدروژن نیز تغییرات مشابهی رخ داد.

بدین معنا که استفاده از آب غنی از هیدروژن نسبت به آب شهری تاثیر مثبتی در کاهش آنزیم کراتین کیناز نداشته است که با مطالعات پیشین همخوانی دارد.

مطالعات نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی تاثیر نوشیدن آب غنی از هیدروژن بر روی کاهش اسید لاکتیک را مورد تایید قرار داده اند.

استجیک و همکاران به مطالعه بهبود توانایی عملکرد در مردان و زنان فعال ورزشکار توسط نوشیدنی‌هایی با قابلیت قلیایی و پتانسیل اکسید و احیا منفی (NORP) پرداخته و نشان دادند لاکتات خون در آزمایش به طور معنی داری در گروه NORP پایین تر بود.

در این مطالعه نیز اثرات سلامتبخش نوشیدنی به تولید هیدروژن محلول در آب نسبت داده شده است.

همچنین درید و همکاران اثر آب غنی از هیدروژن در تمرینات جودو را مورد مطالعه قرار دادند.

دوازده ورزشکار جودو در این مطالعه شرکت کردند. شش نفر برای تمرین HRW  نوشیدند.

شش نفر نیز به عنوان گروه کنترل دارونما را دريافت كردند.

بر اساس نتایج به دست آمده، افزایش غلظت لاکتات بعد از تمرین در هر دو گروه در مقایسه با اولین اندازه گیری معنادار بود. همچنين نسبت به گروه مورد آزمایش غلظت لاكتات در مقايسه با گروه كنترل كمتر بود.

در مطالعه حاضر نیز مقادیر اسید لاکتیک از 24 ساعت قبل از تمرین تا دقیقا بعد از تمرین به میزان U/L22/84 افزایش یافته و 24 ساعت بعد از تمرین کاهش می یابد.

اما در استفاده از آب غنی از هیدروژن میانگین‌ها بیانگر آن است که مقادیر دقیقا بعد از تمرین به U/L88/62 می رسد. بدین معنا که تقریبا تاثیر مستقیم آب غنی از هیدروژن در کاهش اسید لاکتیک در اوج تمرینات کاملا مشهود است و نسبت به گروه شاهد تقریبا %39/19 کاهش داشته است.

مطالعات گذشته اغلب اثر نوشیدن آب غنی از هیدروژن در بیش از یک وعده مورد مطالعه قرار داده اند. ولی در مطالعه حاضر نشان داده شد که حتی نوشیدن یک وعده آب غنی از هیدروژن می تواند در کاهش اسید لاکتیک موثر باشد.

در مطالعه درید مولکول هیدروژن برای بهبود پس از ورزش در ورزشکاران زن مفید ارزیابی شد.

در این مطالعه جهت بررسی نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی هشت ورزشکار جودو جوان (2/2 ± 2/21) سال به طور تصادفی برای دریافت آب غنی از هیدروژن نسبت به آب مقطر به مدت 30 دقیقه قبل از تمرین مورد ارزیابی قرار گرفتند.

آب غنی از هیدروژن به طور معناداری باعث کاهش pH و لاکتات بعد از ورزش در مقایسه با دارونما شد (05/0>P). هیچ اختلافی بین آب غنی از هیدروژن و دارونما در پاسخ‌های ضربان قلب به ورزش یافت نشد.

عوارض جانبی در هر دو مداخله وجود نداشت.

نتایج این مطالعه همانند مطالعه حاضر نشان داد که آب غنی از هیدروژن ممکن است یک استراتژی آبرسانی مناسب و ایمن باشد که حتی در یک وعده استفاده به ورزشکاران کمک می کند تا کمتر دچار حساسیت به اسیدوز ناشی از ورزش شوند.

در مطالعات گذشته اثر نوشیدن آب غنی از هیدروژن را بر میزان لاکتات دهیدروژناز بررسی صورت نگرفته است.

در مطالعه حاضر مقادیر لاکتات دی هیدوژناز از 24 ساعت قبل از تمرین تا یکساعت بعد از تمرین به میزان U/L88/540 افزایش یافته و 24 ساعت بعد از تمرین کاهش یافت.

اما در استفاده از آب غنی از هیدروژن میانگین‌ها بیانگر آن بود که مقادیر لاکتات دی هیدوژناز دقیقا بعد از تمرین تا یکساعت بعد از تمرین به U/L77/323 می رسد که نسبت به گروه شاهد %2/40 کاهش داشته است.

این مقادیر بیانگر آن است که نوشیدن آب غنی از هیدروژن تاثیر مشهودی بر کاهش میزان لاکتات دهیدروژناز نسبت به گروه شاهد دارد و می توان مولفه لاکتات دهیدروژناز را به عنوان یک شاخص اساسی در این زمینه در نظر گرفت.

استفاده از آب غنی از هیدروژن حتی در تمرینات شدید عضلانی باعث کاهش بیشتری از لاکتات دهیدروژناز و اسید لاکتیک می‌گردد و در دراز مدت توان مقاومتی افراد را بیشتر کرده و میزان آسیب‌های عضلانی را کمتر می نماید.

مطالعات دیگری در زمینه تاثیر آب غنی از هیدروژن بر کاهش و یا بهبود آسیب‌های ورزشی صورت گرفته است که می تواند ضرورت استفاده از این محصول برای ورزشکاران را بیشترتر کند.

مطالعه حاضر نوشیدن تنها یک وعده آب غنی از هیدروژن را مورد بررسی قرار داده است.

احتمالا مصرف طولانی مدت آن اثرات سلامتبخش بیشتری برای ورزشکاران نیز خواهد داشت.

هر چند مطالعه حاضر در زمینه بررسی نقش آب در بدن و فعالیت های ورزشی بر روی جامعه آماری محدود مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از مطالعات جامعتر می تواند اطلاعات کامل و دقیق‌تری ارائه نمود.

آب غنی از هیدروژن که با استفاده فیلتر قابل حمل “استیک افزاینده هیدروژن، کلسیم و منیزیم” تهیه گردید، آبی ایده آل برای نوشیدن ورزشکاران تولید می نماید و مصرف آن به تمامی افراد توصیه می گردد.

 

برای مطالعه اصل مقاله اینجا کلیک کنید