فواید استیک آلکالاین

با تلاش اساتید و کارشناسان دانشگاه فواید استیک آلکالاین توسط کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی در قالب یک طرح پژوهشی مورد تایید قرار گرفت.

در این مطالعه اثر استفاده از استیک آلکالاین جهت تولید آب غنی از هیدروژن برای کاهش عوارض ورزشی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

محققان ایرانی در حوزه‌های مختلف در چند سال گذشته توانسته‌اند سد تحریم را بشکنند. یکی از این موفقیت‌ها نوآوری در بومی سازی محصول استیک آلکالاین و ثبت اختراع آن توسط شرکت دیبا تجارت خاورمیانه بوده است.

بر همین اساس محصول استیک آلکالاین با کیفیتی بهتر از محصولات خارجی در ایران تولید شده و علاوه بر جلوگیری از واردات این محصول موفق به صادرات و ارزآوری در چرخه اقتصاد کشور عزیزمان داشته است.

پس از بومی سازی محصول استیک آلکالاین و اخذ مجوز بهداشت از سازمان غذا و دارو محققان و اساتید بسیاری بر روی فواید منحصر به فرد این محصول تحقیق نموده اند.

 

آخرین تحقیقات علمی در زمینه فواید استیک آلکالاین

در آخرین تحقیقات اساتید دانشگاه رازی کرمانشاه آثار شش هفته مکمل خوراکی آب هیدروژن بر تغییرات لاکتات دهیدروژناز و سوپراکساید دیسموتاز ناشی از کوفتگی عضلانی تاخیری در مردان قایقران را مورد بررسی قرار داده‌اند.

این تحقیق در قالب پایان نامه دانشجویی توسط محقق ارزنده کشور سرکار خانم فاطمه یاری انجام شده است.

هدف از این پژوهش بررسی آثار شش هفته مکمل خوراکی آب غنی از هیدروژن بر تغییرات لاکتات دهیدروژناز و سوپراکساید دیسموتاز ناشی از کوفتگی عضلانی تاخیری در مردان قایقران بود.

بدین منظور 20 مرد قایقران که در رشته دراگون بوت فعالیت می‌کردند در دو گروه تجربی و کنترل قرارگرفتند.

گروه تجربی به مدت 6 هفته (سه روز در هفته  در هرروز دو نوبت قبل و بعداز تمرین و هربار 250 میلی لیتر جمعا 500 میلی لیتر مکمل ) مکمل مصرف کردند.

قبل از مکمل ‌دهی و در  پایان هفته ششم  با یک پروتکل تمرینی کوفتگی عضلانی تاخیری در آزمودنی‌ها (هم گروه کنترل و هم گروه آزمایش) ایجاد شد.

نمونه خونی طی چهار مرحله استراحت، پیش آزمون، استراحت دوم، پس آزمون به منظور اندازه‌گیری متغیرهای LDH و SOD انجام شد.

نتایج حاصل از تحلیل‌های آماری تفاوت معناداری بین گروه‌های تجربی و کنترل در میزان SOD و LDH نشان داد، بدین صورت که مصرف شش هفته آب غنی از هیدروژن میزان سطح SOD در گروه تجربی را افزایش داد و باعث کاهش سطح LDH در همان گروه شد.

لذا متخصصان و ورزشکاران می‌توانند در کنار سایر روش‌های پیشگیری از کوفتگی عضلانی، با توجه به تاثیرگذاری، سهولت استفاده و مقرون به صرفه بودن این مکمل خوارکی از فواید استیک آلکالاین استفاده کنند.

 

تاییدیه کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی

یکی از وظایف این کمیته بررسی موازین اخلاقی در مطالعات است.

بر این اساس هر شخصی که در یک مطالعه علمی شرکت می کند باید قبل از استفاده اطلاعات کاملی از محصول مورد نظر و عوارض احتمالی آن داشته باشند.

به منظور رعایت و بکارگیری اصول و موازین اخلاقی در پژوهش های علوم پزشکی و حفاظت از آزمون های انسانی در تحقیقات علوم پزشکی و استفاده از نظرات صاحبنظران حیطه های مختلف علوم زیستی، کمیته های اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تشکیل گردیده است.

تا قبل از سال 95كميته اخلاق در پژوهش به صورت متمركز در ستاد دانشگاه مستقر بوده وكليه طرحها و پايان نامه ها جهت اخذ تاييديه اخلاق به اين كميته ارسال مي گرديد.

از ابتداي سال 1395كميته اخلاق دانشكده پزشكي به طور مستقل كار خود را آغاز نمود.

بررسی طرح های پژوهشی، رسیدگی به موضوعات و مصادیق تخلفات پژوهشی، سیاستگذاری در امر اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی و ابلاغ آیین نامه ها و دستور العمل های کشوری از جمله شرح وظایف و فعالیت های این کمیته می باشد.

یکی دیگر از مهمترین وظایف کمیته اخلاق بررسي طرحهاي تحقيقاتي و پايان نامه هاي دانشجويي است.

این کمیته با بررسی مدارک و مستندات و همچنین بررسی رزومه اساتید، اطلاعات علمی منتشر شده را تایید می نماید.

بر همین اساس کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اطلاعات پایان نامه مذکور را در زمینه فواید استیک آلکالاین بررسی و مورد تایید قرار داده اند.

قسمتهایی از نتایج این پایان نامه در ادامه آورده شده است:

 

فواید استیک آلکالاین برای ورزشکاران

مصرف آب غنی از هیدروژن تولید شده توسط استیک آلکالاین فعالیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش داد.

به هر حال با توجه به نتایج حاصل از تحلیل داده‌ها بنظر می‌رسد مکمل خوراکی آب غنی از هیدروژن توانسته به طور معناداری بر سوپراکساید دیسموتاز تاثیر بگذارد و میزان آن را نسبت به گروه کنترل افزایش دهد.

همچنین بر لاکتات دهیدروژناز تاثیرگذار بوده و توانسته میزان آن را نسبت به گروه کنترل کاهش دهد.

در نهایت می‌توان گفت مصرف آب غنی از هیدروژن می تواند راهی تازه و اثربخش برای ورزشکاران برای جلوگیری از آسیب‌ها باشد.

هیدروژن رسانی به این شیوه این مزیت را داشت که استیک قابل حمل بوده و شیوه‌ای آسان و ایمن برای مصرف روزانه آب غنی از هیدروژن است.

 

پیشنهادات کاربردی

  • با توجه به اینکه نتایج مطالعه نشان داد که آب غنی از هیدروژن بر کاهش آنزیم لاکتات دهیدروژناز تاثیرگذار است، لذا به متخصصان و ورزشکاران پیشنهاد می‌شود در کنار سایر روش‌ها، با توجه به تاثیرگذاری، سهولت استفاده و مقرون به صرفه بودن این مکمل خوارکی از آن استفاده کنند.

 

  • با توجه به اینکه نتایج مطالعه نشان داد که آب غنی از هیدروژن بر افزایش آنزیم سوپراکساید دسموتاز تاثیرگذار است، پیشنهاد می‌شود ورزشکاران در حین تمرینات آمادگی قبل از مسابقات از آن بهره ببرند.

 

  • آب غنی از هیدوژن یک آنتی اکسیدان مؤثر است که از تخریب سلول‌ها و اکسایش آن‌ها جلوگیری می‍کند، لذا استفاده آن به علاقمندان به این موضوع و ورزشکاران پیشنهاد می‌شود.

 

قدردانی و تشکر

در پایان شرکت دیبا تجارت خاورمیانه قدردان زحمات اساتید و کارشناسان محترم بوده و اعتقاد دارد این مطالعات می تواند گامی استوار در زمینه آگاهی بخشی فواید استیک آلکالاین، ارتقا سطح علمی کشور و مهمتر از همه سلامت جامعه باشد.

همچنین از دیگر محققان و پژوهشگران دعوت می شود تا جهت مطالعات علمی با این مجموعه در ارتباط باشند.

شرکت دیبا تجارت خاورمیانه آمادگی خود را جهت همکاری با دانشگاه ها و ارگان های پژوهشی اعلام داشته و دست اساتید و محققان عزیز را به گرمی می فشارد.

 

تاییدیه کمیته اخلاقی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برای پایان نامه فوق ضمیمه شده است